Przeglądy okresowe
Przeglądy okresowe
Image is not available

Brak okresowych przeglądów instalacji elektrycznej jest podstawą do odmówienia nam wypłaty odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe. Warto się zastanowić, czy taka oszczędność się nam opłaca...

Inteligentny dom
Inteligentny dom?
Image is not available

W zależności od potrzeb pomożemy zrealizować dom Państwa marzeń... Zapraszamy do kontaktu.

Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Image is not available

Warto zainwestować, w zabezpieczenie naszego domu, będącego często dorobkiem całego życia, w instalację odgromową oraz urządzenia przepięciowe. Pomożemy dobrać właściwe i rozsądne rozwiązania.

System alarmowy
System alarmowy
Image is not available

Nowoczesny system alarmowy to obecnie także zdalne centrum kontroli i sterowania urządzeniami w naszym domu.

Styk ochronny
Styk ochronny
Image is not available

Ten, tak zwany "bolec" w gniazdku elektrycznym pełni bardzo ważną funkcję, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych

Pralka, lodówka kopie?
Pralka, lodówka kopie?
Image is not available

Co trzeba wiedzieć, żeby bezpiecznie korzystać z urządzeń podłączonych do instalacji elektrycznej

Ile różnicówek na dom
Ile różnicówek na dom?
Image is not available

Jedna trójfazowa na całość? A może jednak nie pozbawiać się prądu w całym domu podczas uszkodzenia w jednym obwodzie.

Co to są połączenia wyrównawcze
Co to są połączenia wyrównawcze?
Image is not available

Wykonawcy często zapominają o ekwipotencjalizacji, przeczytaj dlaczego to takie ważne.

previous arrow
next arrow

ABC ELEKTRYK w Starogardzie Gdańskim i Tczewie Jarosław Cichocki

Praca elektryka to zawód, do wykonywania którego jest niezbędna znajomość przepisów, norm, wymogów oraz przestrzeganie wielu zasad. Ta wiedza w połączeniu z doświadczeniem dają gwarancję rzetelnego i bezpiecznego realizowania powierzonych nam zadań z zakresu instalacji elektrycznej w Starogardzie Gdańskim i Tczewie.

 

Czytaj więcej

Dobry elektryk - Starogard Gdański

Specjalizujemy się w wykonywaniu instalacji elektrycznych oraz instalacji odgromowych w Starogardzie Gdańskim. Oferujemy montaż uziemień, przyłączy, oświetlenie zewnętrzne tradycyjne, halogenowe i w technologii LED. Zajmujemy się montażem, obsługą i serwisem systemów alarmowych, instalacji monitoringu, sieci LAN komputerowych - przewodowych, światłowodowych oraz wifi. Wykonujemy instalacje elektryczne w domach w Starogardzie Gdańskim. Ponadto przeprowadzamy przeglądy odbiorowe i okresowe, badania i pomiary instalacji elektrycznych na terenie Starogardu Gdańskiego. Pomagamy wypełnić i potwierdzić oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej dla zakładu energetycznego. Gwarantujemy najwyższej jakości usługi elektryczne w Starogardzie Gdańskim i Tczewie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!

Wykonujemy instalacje elektryczne i teletechniczne na najwyższym poziomie!

Styk ochronny...

czyli "Do czego jest bolec w gniazdku."

Na pewno ktoś powie, że po to, żeby wkurzać. Zwykle zdarza się, że jak kupimy przedłużacz to nie ma tej dziurki, żeby rzeczony bolec mógł w nią wleźć i tylko uszy więdną w promieniu kilku, a czasem i kilkudziesięciu metrów z racji naszej satysfakcji z "udanego" zakupu. Niektórzy idą wymienić taki przedłużacz na wersję z dziurką i to jest słuszna decyzja, inni kombinują, bo nie chce im się iść do sklepu i albo wyrywają ten bolec w gniazdku, albo co bardziej zaradni - wiercą wiertarką dziurkę we wtyczce. Potem i jedni i drudzy radośnie korzystają z takiego przedłużacza podłączając do niego lodówkę, pralkę, żelazko i inne sprzęty, które mają wtyczki z otworem na bolec. Radośnie, bo nie zdają sobie sprawy, że niechcący stwarzają zagrożenie porażenia prądem dla siebie i innych domowników. Skąd to zagrożenie? Już tłumaczę.

Ten bolec fachowo nazywa się stykiem ochronnym, czyli jak nazwa wskazuje służy do ochrony - zaraz zapytacie kogo lub co ma chronić?

Otóż ma chronić was przed porażeniem prądem w przypadku uszkodzenia urządzenia i pojawienia się napięcia sieci 230V na obudowie, poprzez szybkie wyłączenie zabezpieczenia obwodu - przepalenie bezpiecznika topikowego lub wyłączenie wyłącznika nadmiarowoprądowego tzw. ES-ki. Metalowa obudowa jest świetnym przewodnikiem prądu i w przypadku uszkodzenia - przykładowo spalenia grzałki, nadtopienia izolatora, przebicia - może dojść do zwarcia przewodu fazowego z obudową, co skutkuje pojawieniem się niebezpiecznego dla życia napięcia 230V na obudowie.

Dlatego urządzenia w I klasie ochronności typu pralka, lodówka, czajnik, toster, piekarnik, żelazko oraz wiele innych mają dodatkowy przewód ochronny połączony z jednej strony z obudową, a z drugiej ze stykiem ochronnym we wtyczce. Ten styk musi się połączyć z bolcem w gniazdku, żeby w razie uszkodzenia został zamknięty obwód elektryczny i zabezpieczenie mogło zadziałać. Usuwając styk ochronny - bolec, lub używając przerobionego przedłużacza uniemożliwiasz zamknięcie obwodu i pozbawiasz siebie i domowników ochrony. Podobnie ryzykujesz podłączając urządzenia wyposażone we wtyczki ze stykiem ochronnym do gniazdek bez styku ochronnego (bolca).

Ważną sprawą jest kwestia, czy w samym gniazdku styk ochronny jest w ogóle podłączony, a nawet jeśli jest, to czy zostało to zrobione prawidłowo. Najczęstszymi oznakami nie podłączenia lub wady łączenia styku ochronnego w gnieździe może być pojawienie się napięcia na obudowie podłączonego do takiego gniazda urządzenia, czyli urządzenie "kopie". W takim wypadku należy jak najprędzej odłączyć urządzenie od gniazda i zwrócić się o pomoc do fachowca.

Spytacie, do czego w takim razie są te przedłużacze bez styków ochronnych? Są one przeznaczone wyłącznie do podłączania urządzeń w II klasie ochronności, tj. z podwójną lub wzmocnioną izolacją, jak np. telewizor, radiodbiornik, ładowarka do telefonu, lampki do choinki. Wspólną cechą urządzeń tej klasy jest ich oznakowanie symbolem kwadratu w kwadracie i wtyczka, która jest płaska i ma tylko 2 styki.   

Wnioski:
1. Styk ochronny (bolec) jest pożyteczny i jest po to by nas chronić, a nie denerwować
2. Urządzenia z wtyczkami ze stykiem ochronnym należy podłączać wyłącznie do gniazdek ze stykiem ochronnym

Wtyczka ze stykiem ochronnym

Podłączaj tylko do gniazdek ze stykiem ochronnym

Wtyczka bez styku ochronnego

Możesz podłączyć do dowolnego gniazdka 230V